I v březnu budeme pokračovat v sérii písničkářských hostů. Budou to dvě dámy, ale obě se brání prostému zařazení „folková-písničkářka“. Tak nějak nám z té škatulky přesahují do všech možných blízkých i vzdálených žánrů. Máte se tedy opravdu na co těšit.

aguPrvním hostem je polská, v Praze žijící muzikantka AGU. Její hudba je jemná a pokojná. Pomoci minimalistických smyček a něžného zpěvu vytváří psychedelicky snovou atmosféru. Nedávno vydané debutové album „Ke Světlu“ od začátku sklízí pozitivní reakce posluchačů i hudební kritiky. Tato nevšední autorka působí hlavně na české scéně, ale hranice pro ni nejsou bariérou. A tím nemáme na mysli jen příznačné používání více jazyků (kromě rodné polštiny zpívá i anglicky a česky) a hranice mezi národy, ale i hranice žánrové

 Jedna z nejpozoruhodnějších nových písničkářek na tuzemské scéně,“ říká kritik a publicista Milan Tesař o Agu. V říjnovéčísle magazínu Uni také vyzdvihuje roli dalších dvou kolegů, s nimiž Agu album Ke Světlu tvořila: Písně, které Agu píše, jsou samy o sobě nadprůměrné. (…) díky týmové práci se však povedlo natočit skutečně pozoruhodnou desku.“ AGU se po uvedení alba, jež vyšlo ve spolupráci s nezávislým vydavatelstvím Yannick South, intenzivně věnuje koncertování ve dvojici s kytaristou Viktorem Chomiakem. 

Odkaz na profil: http://bandzone.cz/agu?at=dashboard

sasa_niklickovaNašeho druhého hosta – Sašu Niklíčkovou – nemusíme dlouze představovat. Mladou Boleslav lze považovat za její domovskou scénu, i když je pravda, že je tu ke slyšení trestuhodně málo. O to víc si Sašu považují na celé řadě soutěží, klubových scén a festivalů. Saša je nepřehlédnutelná autorka i interpretka. Její tvorba se vyznačuje výborně napsanými texty, které dokážou zamrazit i rozesmát. Její přednes má hodně z divadelní hravosti a výrazu. Vtáhne vás do svých písniček i kdybyste byli zapřisáhlý odpůrce folku či šansonu, který jen zašel na pivo.

Její hudební kariéra je od začátku svázána s divadlem, pro které skládala originální a oceňované šansony (projekt Kabaret Nuzné Nusle a další). Následovala spolupráce s kytaristou a zpěvákem Tomášem Vorlem v duu Panna a Vorel. Také příležitostně spolupracuje s hudebníkem Alexem Švamberkem, se kterým se krom jiného v roce 2009 podílela na projektu Zlomený klíč k určování osudů: Život a doba Hildegardy S. pro pořad Radioacustika v Českém rozhlase či pomáhala vytvářet hudební podklady pro jeho vystoupení s tancem Butó v Roxy NoD nebo v Divadle Na zábradlí. Dále spolu s Alexem a baskytaristou skupiny Visací Zámek Vláďou Šťástkou připravili hudební základ pro multimediální koláž Akce K, která se tématicky věnovala pobytu československých vojáků v Severní Koreji při dodržování příměří po skončení války. Akce K měla svou premiéru na podzim roku 2013 na festivalu Next Wave.

A když už jsme nakousli ty soutěže … V roce 2014 se Saša zúčastnila hudebních soutěží Porta a Notování, přičemž v Notování skončila na druhém místě u diváků a na prvním místě u poroty. Na oblastní Portě v Nymburce získala ocenění pro nejlepší autorskou píseň a zahrála si také na mezinárodní autorské Portě v Ústí nad Labem.

Odkaz na profil: http://bandzone.cz/alexandracedikova?at=dashboard