Profil kapely

ISARA je hudební skupina, věnující se hudbě britských ostrovů – tedy Anglie, Skotska a Irska. V jejím repertoáru najdete převážně balady a vůbec „písně s příběhem“, ke kterým ISARA přistupuje s úctou a respektem k původním textům a tradičním aranžím. Přesto by ji asi nikdo nezařadil ke kapelám tradičního ražení. Výsledný mix by se dal nejspíš pojmenovat celt-folk-rock. Rock zastupují bicí, baskytara a el. kytara, folk potom akustické kytary a vícehlasé vokály a tradici irské flétny a píšťaly, akordeon nebo mandola. Výsledek, který neurazí příznivce žádného ze zmíněných žánrů. Díky tomu můžete ISARU potkat na celé řadě festivalů tradičních i folkových (např. Skotské hry, Prázdniny v Telči, Beltine, Lughnasad, Folkové prázdniny v Náměšti a další). Často také vystupuje na klubových scénách po celé republice. Rádi se také účastníme hudebních soutěží, které pro nás znamenají hlavně možnost setkání s novými kapelami. Za zmínku určitě stojí 1. místo na Keltování, 1. místo na finále Notování, 2. místo na finále Porty, 1. místo v soutěži festivalu Okolo

Třeboně – Houpací kůň, 3. místo na Mohelnickém Dostavníku a 1. místo na Jizerské Notě.

ISARA je aktivní i pořadatelsky. Pravidelně si zve spřízněné kapely a písničkáře na svou klubovou scénu Na Scestí a na začátku června pořádá ISARAFEST – už od roku 2010. Tento festival je pořádán ve spolupráci s Centrem 83 – sdružením pro podporu lidí s mentálním a kombinovaným postižením.

Současnou sestavu Isary tvoří:

Kristýna Šelemberková – zpěv
Filip Šelemberk – irské píšťaly, irská flétna, kytara, zpěv
David „Šelíz“ Šelemberk – kytara, mandola, zpěv
Filip Machač – el. kytara, mandola, zpěv
Marek Procházka – baskytara
Václav Pohl – bicí

V roce 2010 vzniklo první oficiální Demo CD – ještě v původní sestavě s bubeníkem, autorem a kapelníkem Tomášem Rýdlem a s houslistkou Renatou Macháčkovou. Na tomto CD jste mohli nalézt 9 písní – od vlastní folkové tvorby, přes renesanční nápěvy a moravské lidové písně, až po irské lidovky. Šlo o kompletní průřez tehdejším žánrovým mixem.

V roce 2013 vyšlo první studiové album s názvem „Na scestí“. Název má symbolizovat místo setkávání lidí, nápadů i hudebních stylů. Celkem 12 písní je už žánrově více ukotveno v „keltské“ tradici. Výjimku tvoří poslední píseň „Zbytek zeleného mýdla“, která je z vlastní autorské tvorby a jde o jakési ohlédnutí za folk-rockovými začátky kapely.

 

V roce 2017 spatřilo světlo světa zatím poslední studiové album Isary s názvem “Láska, moře, smrt … a Jamie”. Obsahuje 12 skladeb, které spojuje téma dané názvem CD a se kterými jsme slavili úspěchy na festivalových i soutěžních pódiích roku 2017. Zvláštností je účinkování dvou hráčů na basovou kytaru – teď už bývalého člena Mirka Rýši Nováka a současného člena Marka Procházky, kteří si party rozdělili přesně napůl. V aranžích jsme nešetřili ani na nástrojích ani na vokálech a tak se můžete těšit na verze, které na koncertech běžně neslyšíte. Až na jedinou výjimku byly všechny party natočeny pouze stálými členy Isary – tou výjimkou je jediný host Martin Jankovec, který nás doprovodil na bodhran (irský buben) v písni Opustil’s mě navždy, Jamie. Na výsledném zvuku se podíleli hned tři zvukaři – náš dlouholetý kamarád a nejbližší spolupracovník Josef Balcar ze Sound 24, u kterého se nahrávaly všechny doprovodné a sólové party a vokály, Milan Chlup ze studia Sadská, u kterého jsme nahrávali bicí a baskytaru a Karel Dřínek z Another Sound, který měl na starosti finální mix. Zajímavostí je, že nezanedbatenou část nákladů na vznik CD pokryla crowd-fundingová kampaň na www.hithit.com.

Bez kvalitních textů by Isara nebyla tím, čím se snaží být. Za významnou část z nich vděčí  překladateli a básníkovi Václavu Pinkavovi. Díky mládí strávenému v Anglii, studiu na Oxfordu i lásce a úctě k tradiční hudbě Anglie, Skotska a Irska, je odborníkem na slovo vzatým a pro kapelu skutečným požehnáním. Autorsky se nicméně prosazují i samotní členové kapely a tak je nejedna píseň výsledkem úzké spolupráce, kdy je vlastně těžké určit jediného autora textu. Doporučujeme vám navštívit jeho stránky vzjp.cz/verse.htm. Obsahují více než 500 básní od cca 175 autorů, včetně takových jmen jako Chaucer, Blake, Byron, Yeats, Tolkien a dokonce Shakespeare. Všechno jen tak pro radost a bez nároku na honorář. Mimochodem, díky téhle stránce začala naše spolupráce.