Profil

ISARA je hudební skupina, věnující se hudbě britských ostrovů – tedy Anglie, Skotska a Irska. V jejím repertoáru najdete převážně balady a vůbec „písně s příběhem“, ke kterým ISARA přistupuje s úctou a respektem k původním textům a tradičním aranžím. Přesto by ji asi nikdo nezařadil ke kapelám tradičního ražení. Výsledný mix by se dal nejspíš pojmenovat celt-folk-rock. Rock zastupují bicí, baskytara a el. kytara, klávesy, folk potom akustické kytary a vícehlasé vokály a tradici irské flétny a píšťaly, cistra nebo mandolína. Výsledkem je mix, který neurazí příznivce žádného ze zmíněných žánrů. Díky tomu můžete ISARU potkat na celé řadě festivalů tradičních i folkových (např. Skotské hry, Prázdniny v Telči, Beltine, Lughnasad, Folkové prázdniny v Náměšti a další). Často také vystupuje na klubových scénách po celé republice.

Současnou sestavu Isary tvoří:

Kristýna Šelemberková – zpěv
Filip Šelemberk – irské píšťaly, irská flétna, klávesy, kytara, zpěv
David Šelemberk – kytara, irské bouzouki, zpěv
Filip Machač – el. kytara, mandolína, zpěv
Jiří Šus – baskytara
Václav Pohl – bicí

V roce 2010 vzniklo první oficiální Demo CD – ještě v původní sestavě s bubeníkem, autorem a kapelníkem Tomášem Rýdlem a s houslistkou Renatou Macháčkovou. Na tomto CD jste mohli nalézt 9 písní – od vlastní folkové tvorby, přes renesanční nápěvy a moravské lidové písně, až po irské lidovky. Šlo o kompletní průřez tehdejším žánrovým mixem.

V roce 2013 vyšlo první studiové album s názvem „Na scestí“. Název má symbolizovat místo setkávání lidí, nápadů i hudebních stylů. Celkem 12 písní je už žánrově více ukotveno v „keltské“ tradici. Výjimku tvoří poslední píseň „Zbytek zeleného mýdla“, která je z vlastní autorské tvorby a jde o jakési ohlédnutí za folk-rockovými začátky kapely.

V roce 2017 spatřilo světlo světa zatím poslední studiové album Isary s názvem „Láska, moře, smrt … a Jamie“. Obsahuje 12 skladeb, které spojuje téma dané názvem CD a se kterými jsme slavili úspěchy na festivalových i soutěžních pódiích roku 2017. Zvláštností je účinkování dvou hráčů na basovou kytaru – teď už bývalého člena Mirka Rýši Nováka a současného člena Marka Procházky, kteří si party rozdělili přesně napůl. V aranžích jsme nešetřili ani na nástrojích ani na vokálech a tak se můžete těšit na verze, které na koncertech běžně neslyšíte. Až na jedinou výjimku byly všechny party natočeny pouze stálými členy Isary – tou výjimkou je jediný host Martin Jankovec, který nás doprovodil na bodhran (irský buben) v písni Opustil’s mě navždy, Jamie. Na výsledném zvuku se podíleli hned tři zvukaři – náš dlouholetý kamarád a nejbližší spolupracovník Josef Balcar ze Sound 24, u kterého se nahrávaly všechny doprovodné a sólové party a vokály, Milan Chlup ze studia Sadská, u kterého jsme nahrávali bicí a baskytaru a Karel Dřínek z Another Sound, který měl na starosti finální mix. Zajímavostí je, že nezanedbatenou část nákladů na vznik CD pokryla crowd-fundingová kampaň na www.hithit.com.

Na začátku roku 2022 se Isara vydala znovu do studia, aby dala vzniknout novému albu „Na vlně“. Celkem jasnou volbou bylo studio White Wolf Records, kde se zvukařské a částečně i producentské taktovky chopil Karel Dřínek. Cílem bylo pokračovat ve směru, který Isara naznačila předchozím albem, ale s modernějším a sebevědomějším zvukem. Objevila se i první vlaštovka autorské tvorby – instrumentálka 7-8-9, jejímž autory jsou Filip Machač a Filip Šelemberk. O zvukovou pestrost se zasloužili i hosté – Ondřej Vařil (DADGAD kytara) a Martin Medek (bodhran), kteří si s Isarou zahráli instrumentálku Riding the Wave a Lili Červinková, Lenka Němcová, Radka Koubková a Soňa Zavřelová z Jihočeské filharmonie, které se objevily v samotném závěru skladby Zpátky do Derry. Album vyšlo v říjnu 2022 vlastním nákladem, o distribuci se postarali Indies Scope.

Bez kvalitních textů by Isara nebyla tím, čím se snaží být. Za významnou část z nich vděčí překladateli a básníkovi Václavu Pinkavovi. Díky mládí strávenému v Anglii, studiu na Oxfordu i lásce a úctě k tradiční hudbě Anglie, Skotska a Irska, je odborníkem na slovo vzatým a pro kapelu skutečným požehnáním. Autorsky se nicméně prosazují i samotní členové kapely a tak je nejedna píseň výsledkem úzké spolupráce, kdy je vlastně těžké určit jediného autora textu. Doporučujeme vám navštívit jeho stránky vzjp.cz/verse.htm. Obsahují více než 500 básní od cca 175 autorů, včetně takových jmen jako Chaucer, Blake, Byron, Yeats, Tolkien a dokonce Shakespeare. Všechno jen tak pro radost a bez nároku na honorář. Mimochodem, díky téhle stránce začala naše spolupráce.

 

Nejbližší koncerty

  • So
    19
    Říj
    2024

    SAMHAIN 2024

    12:00Zámek Nižbor

 

< ZOBRAZIT DETAILY >

Nejbližší koncerty

  • So
    19
    Říj
    2024

    SAMHAIN 2024

    12:00Zámek Nižbor

 

< ZOBRAZIT DETAILY >

Naši partneři